Do niedawna najczęstsza w naszych domach była wentylacja grawitacyjna, czyli prowadzona za pomocą przewodów wentylacyjnych wraz z kratkami oraz wywietrzników w oknach. Jednak nie działa ona zbyt wydajnie – latem zbyt słabo, a zimą na tyle mocno, że nadmiernie obniża temperaturę w pomieszczeniach.
Dlatego aby zapewnić stałą wymianę powietrza niezależnie od pory roku i zmniejszyć koszty ogrzewania, warto zdecydować się na zamontowanie wentylacji mechanicznej wraz z systemem rekuperacji. Jednak taka instalacja powinna zostać wcześniej zaplanowana, żeby jak najlepiej spełniała swoje zadania.
Projekt instalacji
Głównym elementem jest przede wszystkim stworzenie projektu, w którym określimy dokładnie, do ilu pomieszczeń musimy dostarczyć czyste powietrze (np. pokój dzienny, salon, sypialnie), a z ilu miejsc usunąć niepożądane zapachy czy wilgoć (np. łazienka, kuchnia, garderoba). Dodatkowo musimy uwzględnić liczbę osób mieszkających w danym budynku, częstość wymiany powietrza w różnych pomieszczeniach oraz to, czy w domu został zamontowany kominek.
Na podstawie tych wszystkich danych wybrana zostanie moc potrzebnego rekuperatora, średnica oraz długość kanałów wentylacyjnych. Natomiast po obejrzeniu rzutów kondygnacji domu wraz z zamontowanymi przewodami innych instalacji będzie można określić najlepsze miejsce do montażu rekuperatora, czerpni i wyrzutni powietrza, a także optymalne trasy prowadzenia przewodów.
Podczas realizacji przygotowanego projektu ważne jest dokładne przestrzeganie wyliczonych w nim wielkości, ponieważ chociażby wybranie rur o mniejszych niż zalecane średnicach spowoduje uciążliwy szum szybko płynącego w nich powietrza, a także niewystarczającą wentylację pomieszczeń i w konsekwencji powstawanie w nich nieprzyjemnych zapachów czy nawet zawilgoceń.
Tylko w naszej firmie przy zleceniu instalacji wentylacji projekt wykonanym gratis, o szczegóły zapytaj naszych doradców technicznych 126304797 (Kraków) 32 2521547 (Katowice).
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych central wentylacyjnych.